SC07


SCHEDULE: NOV 10-16, 2007



Entire WeekSaturdaySundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
My Itinerary

Filter by Event Type

 
Select the events you wish to add to your itinerary and click the "Add" button or login to view/save to an existing itinerary.
 

Sunday, Nov 11

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
7:00AM - 8:00AM Education Program Breakfast Breakfast D1 / D2 / D3
8:30AM - 5:00PM Workshop GCE07 (Day 1) Workshop on Grid Computing Portals and Science Gateways (GCE 2007) Marlon E. Pierce C2
8:30AM - 5:00PM Workshop HPC in China High Performance Computing in China: Solution Approaches to Impediments for High Performance Computing David K. Kahaner, Hai Jin, Ninghui Sun, Yu Zeng Atlantis Hotel-Ballroom D
8:30AM - 9:30AM Education Program Invited Talk: Vision for High Performance Computing in Education Invited Talk: Vision for High Performance Computing in Education E1 / E2 / E3
8:30AM - 5:00PM Workshop Manycore/Multicore (Day 1) Manycore and Multicore Computing: Architectures, Applications And Directions Scott Michel, Dinesh Manocha, Naga Govindaraju, Pradeep Dubey C3
8:30AM - 5:00PM Workshop Petascale Storage Petascale Data Storage Workshop Garth A. Gibson, Darrell Long, Peter Honeyman, Gary A. Grider, William T.C. Kramer, Philip C. Roth, Evan J. Felix, Lee Ward Atlantis Hotel-Ballroom E
8:30AM - 5:00PM Workshop Reconfigurable Computing First International Workshop on High-Performance Reconfigurable Computing Technology and Applications (HPRCTA'07) Volodymyr Kindratenko, Tarek El-Ghazawi, Duncan Buell, Kris Gaj, Eric Stahlberg, Alan D. George, Martin Herbordt, Olaf Storaasli A8
8:30AM - 5:00PM Tutorial S01 Parallel Computing 101 Quentin Stout, Christiane Jablonowski A5
8:30AM - 5:00PM Tutorial S02 Parallel I/O in Practice Robert B. Ross, Rajeev Thakur, William Loewe, Robert Latham A4
8:30AM - 5:00PM Tutorial S03 Application Development Using Eclipse and the Parallel Tools Platform Beth R. Tibbitts, Greg Watson, Craig Rasmussen A10
8:30AM - 5:00PM Tutorial S04 A Tutorial Introduction to High Performance Analytics and Workflow on Grids Robert Grossman, Michael Wilde, Michal Sabala A2
8:30AM - 5:00PM Tutorial S05 High Performance Computing on GPUs with CUDA Massimiliano Fatica, David P. Luebke, Ian A. Buck, John D. Owens, Mark J. Harris, John E. Stone, James C. Phillips, Bernard Deschizeaux A3
8:30AM - 5:00PM Tutorial S06 Introduction to Globus Jennifer M. Schopf, Ben Clifford, Ravi Madduri, Lee Liming A20
8:30AM - 5:00PM Tutorial S07 Introduction to Scientific Workflow Management and the Kepler System Ilkay Altintas, Mladen Vouk, Scott Klasky, Norbert Podhorszki, Daniel Crawl A7
8:30AM - 5:00PM Tutorial S08 Introductory Babel for Massive Supercomputing Software Integration Gary Kumfert, Thomas G. W. Epperly A11
8:30AM - 12:00PM Tutorial S09 HPC Challenge (HPCC) Benchmark Suite Jack Dongarra, Piotr Luszczek, Allan Snavely A1
8:30AM - 12:00PM Tutorial S10 Hybrid MPI and OpenMP Parallel Programming Rolf Rabenseifner, Georg Hager, Gabriele Jost, Rainer Keller A6
8:30AM - 5:00PM Workshop SC-APART Workshop on Performance Analysis and Optimization of High-End Computing Systems Xian-He Sun, Michael Gerndt A9
9:30AM - 10:00AM Education Program Computational Science Education - Vision, Challenges and Plans Computational Science Education - Vision, Challenges and Plans E1 / E2 / E3
10:00AM - 10:30AM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Agent System Parallel Session - Agent System D4
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Grid Computing Parallel Session - Grid Computing D9
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Learning and Physical Challenges Education Program Parallel Session - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - nanoHub Science Gateway Parallel Session - nanoHub Science Gateway D10
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Numerical Systems Parallel Session - Numerical Systems D6
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Systems Dynamics Parallel Session - Systems Dynamics D5
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Visualization/GIS Parallel Session - Visualization/GIS D7
12:00PM - 1:30PM Education Program Lunch Lunch D1 / D2 / D3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Agent Systems Parallel Session (continued) - Agent Systems D4
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Grid Computing Parallel Session (continued) - Grid Computing D9
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - nanoHub Science Gateway Parallel Session (continued) - nanoHub Science Gateway D10
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Numerical Systems Parallel Session (continued) - Numerical Systems D6
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Systems Dynamics Parallel Session (continued) - Systems Dynamics D5
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Visualization/GIS Parallel Session (continued) - Visualization/GIS D7
1:30PM - 5:00PM Tutorial S11 Principles and Practice of Experimental Performance Measurement and Analysis of Parallel Applications Luiz DeRose, Bernd Mohr A1
1:30PM - 5:00PM Tutorial S12 Programming using the Partitioned Global Address Space (PGAS) Model Tarek El-Ghazawi, Vivek Sarkar A6
3:00PM - 3:30PM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Grid Computing Parallel Session (continued) - Grid Computing D9
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Data Analysis Parallel Session - Data Analysis D5
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Easy Java Simulations/OSP Parallel Session - Easy Java Simulations/OSP D7
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - GIS and Mash-ups Parallel Session - GIS and Mash-ups D6
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - MetaVerses Parallel Session - MetaVerses D10
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Text Analysis Parallel Session - Text Analysis D4
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D4
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D5
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D6
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D7

Monday, Nov 12

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
7:00AM - 8:00AM Education Program Breakfast Breakfast D1 / D2 / D3
8:30AM - 5:00PM Workshop GCE07 (Day 2) Workshop on Grid Computing Portals and Science Gateways (GCE 2007) Marlon E. Pierce C2
8:30AM - 9:30AM Education Program Invited Talk - Learning and Physical Challenges Education Invited Talk - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
8:30AM - 5:00PM Tutorial M01 Advanced MPI William Gropp, Ewing (Rusty) Lusk, Robert Ross, Rajeev Thakur A3
8:30AM - 5:00PM Tutorial M02 Debugging Parallel Application Memory Bugs with TotalView Christopher Gottbrath, Josh Carlson, Edward Hinkel A7
8:30AM - 5:00PM Tutorial M03 Application Supercomputing Concepts Alice Koniges, William Gropp, Ewing (Rusty) Lusk, David Eder A4
8:30AM - 5:00PM Tutorial M04 Reconfigurable Supercomputing Tarek El-Ghazawi, Duncan Buell, Kris Gaj, Volodymyr Kindratenko A20
8:30AM - 5:00PM Tutorial M05 Component Software for High-Performance Computing: Using the Common Component Architecture David E Bernholdt, Rob Armstrong, Gary Kumfert, Boyana Norris A11
8:30AM - 5:00PM Tutorial M06 A Practical Approach to Performance Analysis and Modeling of Large-scale Systems Darren J. Kerbyson, Adolfy Hoisie A10
8:30AM - 5:00PM Tutorial M07 Designing High-End Computing Systems with InfiniBand and 10-Gigabit Ethernet iWARP Dhabaleswar K. (DK) Panda, Sayantan Sur, Pavan Balaji A6
8:30AM - 12:00PM Tutorial M08 Large Scale Visualization with ParaView 3 Kenneth Moreland, John Greenfield A2
8:30AM - 12:00PM Tutorial M09 Introduction to OpenMP Timothy G. Mattson A5
8:30AM - 12:00PM Tutorial M10 Configuring and Deploying GridFTP for Managing Data Movement in Grid/HPC Environments Dan Fraser, John Bresnahan, Rajkumar Kettimuthu, Michael Link A1
8:30AM - 12:00PM Workshop Manycore/Multicore (Day 2) Manycore and Multicore Computing: Architectures, Applications And Directions Scott Michel, Dinesh Manocha, Naga Govindaraju, Pradeep Dubey C3
8:30AM - 12:00PM Education Program On-Site Student Competition On-Site Student Competition D10
8:30AM - 5:00PM Workshop Ultra-Scale Visualization Ultra-scale Visualization Kwan-Liu Ma, Christopher Johnson Atlantis Hotel-Ballroom D
8:30AM - 5:00PM Workshop Virtualization Technologies VTDC 2007: 2nd International Workshop on Virtualization Technologies in Distributed Computing Kate Keahey Atlantis Hotel-Ballroom E
9:30AM - 10:00AM Education Program Plenary Session - SC07 Conference Highlights: Technical Program, Exhibits, Broader Engagement, SCinet Plenary Session - SC07 Conference Highlights: Technical Program, Broader Engagement, SCinet E1 / E2 / E3
10:00AM - 10:30AM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Biology Parallel Session - Biology D4
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Chemistry Parallel Session - Chemistry D5
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Computer Science Parallel Session - Computer Science D7
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Humanities, Arts and Social Sciences Parallel Session - Humanities, Arts and Social Sciences D9
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Mathematics Parallel Session - Mathematics E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Physics Parallel Session - Physics D6
12:00PM - 1:30PM Education Program Lunch Lunch D1 / D2 / D3
1:30PM - 5:00PM Tutorial M11 Clustered and Parallel Storage System Technologies Marc Unangst, Brent Welch A2
1:30PM - 5:00PM Tutorial M12 Advanced Topics in OpenMP Larry Meadows, Timothy G. Mattson A5
1:30PM - 5:00PM Tutorial M13 Parallel Programming Using the Global Arrays Toolkit Jarek Nieplocha, Bruce J. Palmer, Manojkumar Krishnan, P. Sadayappan A1
1:30PM - 5:00PM Workshop MATLAB Parallel Computing Parallel Computing with MATLAB Jeremy Kepner C3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Biology Parallel Session (continued) - Biology D4
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Chemistry Parallel Session (continued) - Chemistry D5
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Computer Science Parallel Session (continued) - Computer Science D7
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Humanities, Arts and Social Sciences Parallel Session (continued) - Humanities, Arts and Social Sciences D9
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Mathematics Parallel Session (continued) - Mathematics E1 / E2 / E3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Physics Parallel Session (continued) - Physics D6
1:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - On-Site Student Competition Parallel Session - On-Site Student Competition D10
3:00PM - 3:30PM Education Program Break Break D4 / D5
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Condor Parallel Session - Condor D9
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Getting Started Using TeraGrid Resources Parallel Session - Getting Started Using TeraGrid Resources E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Intel/Total View Parallel Programming Parallel Session - Intel/Tour View Parallel Programming D4
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Matlab Tutorial Parallel Session - Matlab Tutorial D7
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Science Gateways Parallel Session - Science Gateways D5
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Web Services 2.0 Parallel Session - Web Services 2.0 D6
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D4
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D5
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D6
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D7
7:00PM - 9:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Disruptive Technology for Many-core Chip System Software and Logic Co-verification Guang R. Gao, Monty Denneau Exhibit Hall 1B
7:00PM - 9:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits High Performance Optical Connectivity Based on CMOS Photonics Technology Marek Tlalka Exhibit Hall 1B
7:00PM - 9:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Optical Printed Circuit Board Technology and 200+200Gbps Transceiver Clint Schow, Fuad Doany, Jeffrey Kash, Marc Taubenblatt Exhibit Hall 1B
7:00PM - 9:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits NRAM(TM) as a Disruptive Technology Robert Smith, Gerry Taylor Exhibit Hall 1B
7:00PM - 9:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Superconducting Quantum Computing System Geordie Rose Exhibit Hall 1B
7:00PM - 9:00PM Social Event Opening Gala Opening Gala Exhibit Hall

Tuesday, Nov 13

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
7:00AM - 8:00AM Education Program Breakfast Breakfast D1 / D2 / D3
8:30AM - 10:00AM Education Program General SC Keynote - Education Participants welcome to attend General SC Keynote - Education Participants welcome to attend Ballroom
8:30AM - 10:00AM Keynote, Plenary Keynote Programming Bits and Atoms Neil Gershenfeld Ballroom
10:00AM - 10:30AM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Optical Printed Circuit Board Technology and 200+200Gbps Transceiver Clint Schow, Fuad Doany, Jeffrey Kash, Marc Taubenblatt Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits NRAM(TM) as a Disruptive Technology Robert Smith, Gerry Taylor Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Superconducting Quantum Computing System Geordie Rose Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Disruptive Technology for Many-core Chip System Software and Logic Co-verification Guang R. Gao, Monty Denneau Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits High Performance Optical Connectivity Based on CMOS Photonics Technology Marek Tlalka Exhibit Hall 1B
10:30AM - 11:10AM Challenge Finalist Analytics Challenge Finalists Angle: Detecting Anomalies and Emergent Behavior from Distributed Data in Near Real Time Robert Grossman, Michal Sabala, Shirley Connelly, Yunhong Gu, Matt Handley, Rajmonda Sulo, David Turkington, Anushka Anand, Leland Wilkinson, Ian Foster, Ti Leggett, Mike Papka, Mike Wilde, Joe Mambretti, Bob Lucas, John Tran A10 / A11
10:30AM - 11:00AM Paper Computational Biology A Preliminary Investigation of a Neocortex Model Implementation on the Cray XD1 Kenneth L. Rice, Christopher N. Vutsinas, Tarek M. Taha A1 / A6
10:30AM - 11:15AM Masterwork High Performance Racing High Performance Computing: Shaping the Future of Formula One Torbjörn Larsson C1 / C2 / C3
10:30AM - 11:00AM Education Program Invited Talk - Empowering students as computational science professionals Invited Talk - Empowering students as computational science professionals E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program K-12 Program K-12 Program D10
10:30AM - 11:00AM Paper, Best Paper (BP) Finalist Network Switching and Routing Age-Based Packet Arbitration in Large-Radix k-ary n-cubes Dennis Abts, Deborah Weisser A2 / A5
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Networking - 10 Gb Ethernet Scalable, Congestion-free, Low Latency 10 Gigabit Ethernet Fabrics for Compute and Storage Clusters Bert Tanaka A8
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Petascale Production-ready Petascale Computing Bjorn Andersson A7
10:30AM - 11:00AM Paper System Performance Using MPI File Caching to Improve Parallel Write Performance for Large-scale Scientific Applications Wei-keng Liao, Avery Ching, Kenin Coloma, Arifa Nisar, Alok Choudhary, Jacqueline Chen, Ramanan Sankaran, Scott Klasky A3 / A4
11:00AM - 11:30AM Paper Computational Biology Anatomy of a Cortical Simulator Rajagopal Ananthanarayanan, Dharmendra Modha A1 / A6
11:00AM - 11:30AM Paper Network Switching and Routing Performance Adaptive Power-aware Reconfigurable Optical Interconnects for HPC Systems Avinash Kodi, Ahmed Louri A2 / A5
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Networking - 10 Gb Ethernet Dynamic Ethernet Lightpaths: On-demand 10GbE and GbE Connections for Research Networks Jeff Verrant A8
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Petascale Innovation beyond Imagination: The Road to PetaFLOPS Computing Tony Befi A7
11:00AM - 11:30AM Education Program Plenary Session - Student Competition Awards Presentation Plenary Session - Student Competition Awards Presentation E1 / E2 / E3
11:00AM - 11:30AM Paper, Best Student Paper (BSP) Finalist System Performance Virtual Machine Aware Communication Libraries for High Performance Computing Wei Huang, Matthew Koop, Qi Gao, Dhabaleswar Panda A3 / A4
11:10AM - 11:50AM Challenge Finalist Analytics Challenge Finalists Cognitive Methodology-based Data Analysis System for Large-scale Data Yoshio Suzuki, Chiaki Kino, Noriyuki Kushida, Norihiro Nakajima A10 / A11
11:15AM - 12:00PM Masterwork High Performance Racing HPC at Chrysler: Bringing NASCAR from the Race Track to Your Driveway John Picklo C1 / C2 / C3
11:30AM - 12:00PM Paper, Best Paper (BP) Finalist Computational Biology Large-scale Maximum Likelihood-based Phylogenetic Analysis on the IBM BlueGene/L Michael Ott, Jaroslaw Zola, Srinivas Aluru, Alexandros P. Stamatakis A1 / A6
11:30AM - 12:00PM Paper Network Switching and Routing Evaluating Network Information Models on Resource Efficiency and Application Performance in Lambda-Grids Nut Taesombut, Andrew A. Chien A2 / A5
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Networking - 10 Gb Ethernet Design and Technology for Supercomputers and Grids: Growth of 10 GbE Jeremy Stieglitz A8
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Petascale Beyond Standards: A Look at Innovative HPC Solutions Scott Misage A7
11:30AM - 12:00PM Education Program Plenary Session - Next Steps Plenary Session - Next Steps E1 / E2 / E3
11:30AM - 12:00PM Paper System Performance Investigation of Leading HPC I/O Performance using a Scientific-application-derived Benchmark Julian Borrill, Leonid Oliker, John Shalf, Hongzhang Shan A3 / A4
12:00PM - 1:30PM Education Program Lunch Lunch D1 / D2 / D3
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Adapting Legacy Software to Hybrid Multithreaded Systems Adapting Legacy Software to Hybrid Multithreaded Systems hosted by John Gustafson Jamil Appa, Arch Robison, Vincent Heuveline A7
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Career Paths: High Performance Computing Eucation and Training Career Paths: High Performance Computing Eucation and Training Laura McGinnis D4
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Converged Fabrics: Opportunities and Challenges Converged Fabrics: Opportunities and Challenges Zarka Cvetanovic A20
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Cyberinfrastructure and Society: Creating Outreach Programs for the Public Cyberinfrastructure and Society: Creating Outreach Programs for the Public Rebeka Villarreal Martinez, Julia White, Edee Wiziecki D5
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Federal Plan for Advanced Networking Research and Development Federal Plan for Advanced Networking Research and Development Dan Hitchcock, Suzi Iacono A1 / A6
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Grid Operating Systems Community Meeting Grid Operating Systems Community Meeting Christine Morin A9
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Multi-core Support in Resource Managers and Job Schedulers Multi-core Support in Resource Managers and Job Schedulers Susanne Balle, Moe Jette A8
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather NSF Cyber Enabled Discovery (CDI) : Challenges for the Scientific Community NSF Cyber Enabled Discovery (CDI) : Challenges for the Scientific Community Lenore M. Mullin, Robert R Borchers A2 / A5
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Parallel File Systems BOF Parallel File Systems BOF Brent Gorda, Jacques-Charles Lafoucriere, Philippe Gregoire A10 / A11
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather The 2007 HPC Challenge Awards The 2007 HPC Challenge Awards Jack Dongarra C1 / C2 / C3
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather TORQUE Resource Manager & MoabR-New Capabilities and Roadmap Forum by Cluster Resources, Inc. TORQUE Resource Manager and Moab: New Capabilities and Roadmap Forum David Jackson A3 / A4
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Architectures Fujitsu's Solutions and Vision for High Performance Computing Motoi Okuda A7
1:30PM - 2:15PM Masterwork Biofuels/Alternative Energy Child's First Words, Terrible Teens and My Boring Parents: Prediction in the Complex World of Crop Genetic Improvement Mark Cooper C1 / C2 / C3
1:30PM - 2:00PM Paper Grid Scheduling Automatic Resource Specification Generation for Resource Selection Richard Y. Huang, Henri Casanova, Andrew A. Chien A1 / A6
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - BCCD Parallel Session - BCCD D6
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Collaboration Tools Parallel Session - Collaboration Tools E1 / E2 / E3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Getting started using Open Science Grid resources Parallel Session - Getting started using Open Science Grid resources D9
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - HPC University resources, and CSERD -- NSDL resources Parallel Session - HPC University resources, and CSERD -- NSDL resources D4
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - K - 12 Program Parallel Session - K - 12 Program D10
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Mathematica Tutorial Parallel Session - Mathematica Tutorial D5
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Student Program Parallel Session - Student Program D7
1:30PM - 2:00PM Paper Security and Fault Tolerance Automatic Software Interference Detection in Parallel Applications Vahid Tabatabaee, Jeffrey K Hollingsworth A2 / A5
1:30PM - 1:50PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists ParaMEDIC: A Parallel Meta-data Environment for Distributed I/O and Computing Pavan Balaji, Wu-chun Feng, Jeremy Archuleta, Heshan Lin A10 / A11
1:30PM - 2:00PM Paper, Best Paper (BP) Finalist System Architecture The Cray BlackWidow: A Highly Scalable Vector Multiprocessor Dennis Abts, Abdulla Bataineh, Steve Scott, Greg Faanes, James Schwarzmeier, Eric Lundberg, Mike Bye, Gerald Schwoerer A3 / A4
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Tools - Scheduling and Debugging Node-level Scheduling Optimization for Multi-core Processors Benoit Marchand A8
1:50PM - 2:10PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists Zest: The Maximum Reliable TBytes/sec/$ for Petascale Systems Nathan T. B. Stone, Doug Balog, Paul Nowoczynski, Jason Sommerfield, Jared Yanovich A10 / A11
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Architectures NEC's HPC Strategy: Consistency and Innovation Rudolf Fischer A7
2:00PM - 2:30PM Paper Grid Scheduling Performance and Cost Optimization for Multiple Large-scale Grid Workflow Applications Rubing Duan, Radu Prodan, Thomas Fahringer A1 / A6
2:00PM - 2:30PM Paper, BP & BSP Finalist Security and Fault Tolerance DMTracker: Finding Bugs in Large-scale Parallel Programs by Detecting Anomaly in Data Movements Qi Gao, Feng Qin, Dhabaleswar K. Panda A2 / A5
2:00PM - 2:30PM Paper System Architecture GRAPE-DR: 2-Pflops Massively-Pprallel Computer with 512-Core, 512-Gflops Processor Chips for Scientific Computing Junichiro Makino, Kei Hiraki, Mary Inaba A3 / A4
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Tools - Scheduling and Debugging What�s In Store: How Organizations Cope as they Mature From Clusters to Adaptive Computing Michael A. Jackson A8
2:10PM - 2:30PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists Astronomical Data Analysis with Commodity Components Michael S. Warren, John Wofford A10 / A11
2:15PM - 3:00PM Masterwork Biofuels/Alternative Energy Diverse Energy Sources for Better Driving Sharan Kalwani C1 / C2 / C3
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Architectures Cray Advances Adaptive Supercomputing Vision Barry Bolding A7
2:30PM - 3:00PM Paper, BP & BSP Finalist Grid Scheduling Inter-operating Grids through Delegated MatchMaking Alexandru Iosup, Dick Epema, Todd Tannenbaum, Matthew Farrellee, Miron Livny A1 / A6
2:30PM - 3:00PM Paper Security and Fault Tolerance Scalable Security for Petascale Parallel File Systems Andrew W. Leung, Ethan L. Miller, Stephanie Jones A2 / A5
2:30PM - 2:50PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists Grid-oriented Storage: Parallel Streaming Data Access to Accelerate Distributed Bioinformatics Data Mining Frank Wang, Na Helian, Sining Wu, Vineet Khare, Chenhan Liao, Amir Nathoo, Rodric Yates, Paul Fairbairn, Jon Crowcroft, Michael Andrew Parker, Jean Bacon, Zhiwei Xu, Yike Guo, Yuhui Deng A10 / A11
2:30PM - 3:00PM Paper System Architecture A Case for Low-complexity MP Architectures Håkan Zeffer, Erik Hagersten A3 / A4
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Tools - Scheduling and Debugging Debugging for PetaScale Michael A Rudgyard A8
3:00PM - 3:30PM Education Program Break Break D4 / D5
3:30PM - 3:43PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists iWarp-based Remote Interactive Scientific Visualization Scott A. Friedman A10 / A11
3:30PM - 5:00PM Panel HPC Jobs How to Get a Better Job in Computing - and Keep It! Roscoe Giles, Cecilia Aragon, Rebecca Austen, Beverly Clayton, Dr. José Muñoz, Kenneth Washington A3 / A4
3:30PM - 4:00PM Paper, Best Student Paper (BSP) Finalist Microarchitecture Variable Latency Caches for Nanoscale Processor Serkan Ozdemir, Arindam Mallik, Ja Chun Ku, Gokhan Memik, Yehea Ismail A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum Network Management The Benefits of Multi-protocol Networking Architecture Michael Kagan, Gilad Shainer A7
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum Networking - Infiniband High-performance Ethernet and Fibre Channel Connectivity for InfiniBand Clusters Ariel Cohen A8
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - K-12 Program Parallel Session - K-12 Program D10
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Project Reports and Participant Plans Parallel Session - Project Reports and Participant Plans E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Student Program Parallel Session - Student Program D7
3:30PM - 4:00PM Paper PDE Applications Data Exploration of Turbulence Simulations using a Database Cluster Eric Perlman, Randal Burns, Yi Li, Charles Meneveau A2 / A5
3:30PM - 4:15PM Masterwork Toward Perfect Product Design A Grand Challenge: MultiCore and Industrial Modelling and Simulation Jamil Appa C1 / C2 / C3
3:43PM - 3:56PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Streaming Uncompressed 4k Video Laura Arns, Scott M Ballew, David Braun, Patrick Finnegan, Ryan Pedela A10 / A11
3:56PM - 4:09PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Distributed Data Processing over Wide Area Networks Robert Grossman, Yunhong Gu, Michal Sabala, David Hanley, Shirley Connelly, David Turkington A10 / A11
4:00PM - 4:30PM Paper Microarchitecture Data Access History Cache and Associated Data Prefetching Mechanisms Yong Chen, Surendra Byna, Xian-He Sun A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum Network Management Managing Network and Storage Infrastructure as an Application Resource Yaron Haviv A7
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum Networking - Infiniband Checklist for Selecting and Deploying Scalable Clusters with InfiniBand Fabrics Lloyd Dickman A8
4:00PM - 4:30PM Paper PDE Applications Parallel Hierarchical Visualization of Large Time-varying 3D Vector Fields Hongfeng Yu, Chaoli Wang, Kwan-Liu Ma A2 / A5
4:09PM - 4:22PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Phoebus Aaron Brown A10 / A11
4:15PM - 5:00PM Masterwork Toward Perfect Product Design HPC in the Kitchen and Laundry Room: Optimizing Everyday Appliances for Customer Satisfaction and Market Share NEW SPEAKER: Clifford Hutton C1 / C2 / C3
4:22PM - 4:35PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists A Virtual Earth TV Set via Real-time Data Transfer from a Supercomputer Ken T. Murata, Yasuichi Kitamura, Eizen Kimura, Keiichiro Fukazawa, Hironori Shimazu A10 / A11
4:30PM - 5:00PM Paper Microarchitecture Scaling Performance of Interior-Point Method on Large-Scale Chip Multiprocessor System Mikhail Smelyanskiy, Victor W. Lee, Daehyun Kim, Anthony Nguyen, Pradeep Dubey A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum Network Management Application of Direct Execution Technology for Analysis of Packets in a High Speed Application Layer Scenario Kevin Rowett A7
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum Networking - Infiniband Creating and Debugging Low Latency, High Bandwidth InfiniBand Fabrics Stephen S. Fried A8
4:30PM - 5:00PM Paper, Best Student Paper (BSP) Finalist PDE Applications Low-Constant Parallel Algorithms for Finite Element Simulations using Linear Octrees Hari Sundar, Rahul Sampath, Santi Swaroop Adavani, Christos Davatzikos, George Biros A2 / A5
4:35PM - 4:48PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Using the Data Capacitor for Remote Data Collection, Analysis, and Visualization Stephen C. Simms, Matthew Davy, Bret Hammond, Matt Link, Craig Stewart, S. Teige, Mu-Hyun Baik, Yogita Mantri, Richard Lord, Rick McMullen, John C. Huffman, Kia Huffman, Guido Juckeland, Michael Kluge, Robert Henschel, Holger Brunst, Andreas Knuepfer, Matthias Mueller, P.R. Mukund, Andrew Elble, Ajay Pasupuleti, Richard Bohn, Sripriya Das, James Stefano, Gregory G. Pike, Douglas A. Balog A10 / A11
4:48PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists TeraGrid Data Movement with GPFS-WAN and Parallel NFS Patricia Kovatch, Phil Andrews, Roger Haskin, Marc Eshel, John White, Michelle Butler A10 / A11
5:00PM - 5:00PM Education Program Education Program Adjourns Education Program Adjourns TBD
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Evaluating the Role of Scratchpad Memories in Multi-core for Sparse Matrix Computations Aditya Yanamandra, Bryan Cover, Konrad Malkowski, Padma Raghavan, Mahmut Kandemir, Mary J. Irwin Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Co-Processor Acceleration of an Unmodified Parallel Structural Mechanics Code with FEAST-GPU Dominik Goeddeke, Hilmar Wobker, Robert Strzodka, Jamaludin Mohd-Yusof, Patrick McCormick, Stefan Turek Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Improving All-to-All Communication for Parallel MATLAB David E. Hudak, Neil Ludban, Vijay Gadepally, Ashok Krishnamurthy Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Obtaining High Performance via Lower-Precision FPGA Floating Point Units Junqing Sun Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Checkpointing Parallel Applications using Aspect Oriented Programming Ritu Arora, Purushotham Bangalore Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Middleware for Programming NVIDIA GPUs from Fortran 9X Nail A. Gumerov, Ramani Duraiswami, William D. Dorland Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception GrenchMark: A Framework for Testing Large-Scale Distributed Computing Systems Alexandru Iosup Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Calculation of the Flow over a Hypersonic Vehicle using a GPU Eric Darve, Patrick LeGresley, Erich Elsen Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Large Scale Micro-Finite Element Analysis of Human Bone Structure on the IBM BlueGene/L supercomputer Peter Arbenz, Costas Bekas, Alessandro Curioni, G. Harry van Lenthe, Ralph Mueller, Andreas Wirth Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A Massively Parallel Simulator for Nano-Electronics Hansang Bae, Steve Clark, Gerhard Klimeck, Sunhee Lee, Maxim Naumov, Faisal Saied Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception CellFS: Taking The "DMA'' Out Of Cell Programming Latchesar Ionkov, Aki Nyrhinen, Andrey Mirtchovski Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Parallel scalable algorithm for 3D nonlinear simulations of plasma instabilities in thermonuclear fusion devices Nina Popova Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Performance Evaluation of a Coupled System with Multiple Spatial Domains and Multiple Temporal Scales Jing-Ru C. Cheng, Hwai-Ping Cheng, Robert M. Hunter, David R. Richards Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception An Open Framework for Scalable, Reconfigurable Performance Analysis Todd Gamblin, Prasun Ratn, Bronis R. de Supinski, Martin Schulz, Frank Mueller, Robert J. Fowler, Daniel A. Reed Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Performance Analysis and Optimization of Large-scale Scientific Applications on Clusters with CMPs Charles Lively Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Implementation of an NAMD Molecular Dynamics Non-bonded Force-field on the Cell Broadband Engine Processor Guochun Shi, Volodymyr Kindratenko Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Large-scale FE Software IPSAP for High Performance Computing Min Ki Kim, Seung Jo Kim Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Characterization of Intra-node Topology and Locality Kevin T. Pedretti Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Collective Algorithms for Kautz Bus Networks Robert B. Thayer Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Early Evaluation of On-Chip Vector Caching for the NEC SX Vector Architecture Akihiro Musa, Yoshiei Sato, Ryusuke Egawa, Hiroyuki Takizawa, Koki Okabe, Hiroaki Kobayashi Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Performance Analysis of Volunteer Computing Traces Trilce Estrada, Michela Taufer, Kevin Reed Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Thermal-aware High Performance Computing using TEMPEST Hari K Pyla, Dong Li, Kirk W Cameron Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception A Dynamic Programming Approach to Kd-Tree Based Data Distribution Susan Frank Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Billion Vortex Particle Direct Numerical Simulations of Wake Vortices Philippe Chatelain, Alessandro Curioni, MIchael Bergdorf, Wanda Andreoni, Petros Koumoutsakos Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception The Server-Push I/O Architecture for High-End Computing Surendra Byna, Yong Chen, William Gropp, Xian-He Sun, Rajeev Thakur Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A High-Performance GridFTP Server at Desktop Cost Samer Al Kiswany, Armin Bahramshahry, Hesam Ghasemi, Matei Ripeanu, Sudharshan S. Vazhkudai Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Parallel Streaming: Tenfold Accelerations of Office/Database/Web/Media Applications over the Internet/Grids Frank Wang, Na Helian, Sining Wu, Yuhui Deng, Vineet R. Khare, Chenhan Liao, Rodric Yates, Paul Fairbairn, Jon Crowcroft, Jean Bacon, Michael Andrew Parker, Zhiwei Xu, Yike Guo Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception The Sony PlayStation 3 and the NVIDIA 8800 GPU: Performance and Programmability Evaluation for Machine Learning Ahmed El Zein, Eric McCreath, Alistair Rendell, Alex Smola Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception XML Data Unification for Visualization Svetlana Shasharina, Paul Hamill Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Using MPI Communication Patterns to Guide Source Code Transformations Robert Preissl, Martin Schulz, Dieter Kranzlmueller, Bronis R. de Supinski, Daniel J. Quinlan Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Evolving the GPU-based Cluster Jay E. Steele Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Feasibility Study of CFD Code Acceleration using FPGA Naoyuki Fujia, Takashi Nakamura, Yuichi Matsuo, Katsumi Yazawa, Yasuyuki Shiromizu, Hiroshi Okubo Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A New O(N) Method for Petascale Nanoscience Simulations Zhengji Zhao, Juan Meza, Lin-Wang Wang Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception The LQCD Workflow Experience: What We Have Learned Luciano Piccoli, Xian-He Sun, James N. Simone, Alaknantha Eswaradass, Donald J. Holmgren, Hui Jin, James B. Kowalkowski, Nirmal Seenu, Amitoj G. Singh Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Optimization, Parallelization and Characterization of an Probabilistic Latent Semantic Analysis Implementation Chuntao Hong, Jiulong Shan, Wenguang Chen, Yurong Chen, Weimin Zheng, Yimin Zhang Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Towards Terabit/s Systems: Performance Evaluation of Multi-Rail Systems Venkatram Vishwanath, Takashi Shimizu, Makoto Takizawa, Kazuaki Obana, Jason Leigh Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception GPU-Enhanced Conjugate Gradient Solver Serban Georgescu, Hiroshi Okuda Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Performability Modeling for Scheduling and Fault Tolerance Strategies for Grid Workflows Lavanya Ramakrishnan, Daniel A. Reed Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Parallel Performance Wizard: A Generalized Performance Analysis Tool Hung-Hsun Su, Max Billingsley III, Seth Koehler, John Curreri, Alan D. George Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Storing and Searching Massive Scale-free Graphs Timothy Hartley Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A Methodology for Coping with Heterogeneity of Modern Accelerators on a Massive Supercomputing Scale Toshio Endo, Satoshi Matsuoka Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception GSIMF: A Service Based Software and Database Management System for the Next Generation Grids Nanbor Wang, Balamurali Ananthan, Alexandre Vaniachine, Gerald Gieraltowski Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Data Stream Management in Global-Scale Ecological Observatory Networks Ebbe Strandell, Hsiu-Mei Chou, Yao-Tsung Wang, Fang-Pang Lin, Sameer Tilak, Peter Arzberger Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Cluster Design Space Exploration with the CDR: Evaluation and Observations using the Top500 Supercomputers William R. Dieter, Henry G. Dietz Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Decentralized Replica Exchange Parallel Tempering: An Efficient Implementation of Parallel Tempering using MPI and SPRNG Yaohang Li, Michael Mascagni, Andrey Gorin Ballroom Lobby
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Developing Applications for Petascale Computers Developing Applications for Petascale Computers Thom Dunning, Dan Reed, Ed Seidel A2 / A5
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Globus and Community: Today's Cyberinfrastructure Globus and Community: Today's Cyberinfrastructure Dan Fraser A8
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather HPC Centers HPC Centers Donald Frederick, Robert Whitten D5
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Open Standards for Accelerated Computing Open Standards for Accelerated Computing Douglas O'Flaherty, Patti Harrell A20
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Open Standards for Reconfigurable Computing in a Hybrid Computing Environment Open Standards for Reconfigurable Computing in a Hybrid Computing Environment Wallid Najjar, Martin Herbordt, Thomas Steinke A1 / A6
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Parallel Program Development Tools Users BOF Parallel Program Development Tools Users BOF Bernd Mohr, Daniel Terpstra, Sameer Shende A9
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Petascale System Interconnect Project Petascale System Interconnect Project Kazuaki J. Murakami, Yasunori Kimura A10 / A11
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Reliability of High-Speed Networks in Large-Scale Clusters Reliability of High-Speed Networks in Large-Scale Clusters Gilad Shainer, Darren Kerbyson A3 / A4
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Scaling I/O Capability in Parallel File Systems Scaling I/O Capability in Parallel File Systems Nikhil Kelshikar, Brent Welch, Steve Jones D4
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather TOP500 Supercomputers TOP500 Supercomputers Erich Strohmaier C1 / C2 / C3

Wednesday, Nov 14

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
8:30AM - 9:15AM Plenary Plenary The American Competitiveness Initiative: Role of High End Computation Raymond Orbach C4 / D1 / D2 / D3
8:30AM - 10:00AM Education Program Student Program Student Program D7
9:15AM - 10:00AM Plenary Plenary Cosmology's Present and Future Computational Challenges George Smoot C4 / D1 / D2 / D3
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits NRAM(TM) as a Disruptive Technology Robert Smith, Gerry Taylor Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Superconducting Quantum Computing System Geordie Rose Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Disruptive Technology for Many-core Chip System Software and Logic Co-verification Guang R. Gao, Monty Denneau Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits High Performance Optical Connectivity Based on CMOS Photonics Technology Marek Tlalka Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Optical Printed Circuit Board Technology and 200+200Gbps Transceiver Clint Schow, Fuad Doany, Jeffrey Kash, Marc Taubenblatt Exhibit Hall 1B
10:30AM - 10:45AM ACM Student Poster, Poster ACM Student Research Competition A Dynamic Programming Approach to Kd-Tree Based Data Distribution Susan Frank A10 / A11
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Data Center Innovation for the Data Center of Tomorrow Bill Mannel A7
10:30AM - 11:00AM Paper File Systems Noncontiguous Locking Techniques for Parallel File Systems Avery Ching, Rob Ross, Wei-keng Liao, Lee Ward, Alok Choudhary A1 / A6
10:30AM - 10:50AM Gordon Bell Finalist, Awards Gordon Bell Prize A 281 Tflops Calculation for X-ray Protein Structure Analysis with the Special-Purpose Computer MDGRAPE-3 Yousuke Ohno, Eiji Nishibori, Tetsu Narumi, Takahiro Koishi, Tahir H. Tahirov, Hideo Ago, Masashi Miyano, Ryutaro Himeno, Toshikazu Ebisuzaki, Makoto Sakata, Makoto Taiji A3 / A4
10:30AM - 11:15AM Masterwork Industry INCITE Winners Rendering at the Speed of Shrek Evan Smyth C1 / C2 / C3
10:30AM - 11:00AM Paper Performance Tools and Methods The Ghost in the Machine: Observing the Effects of Kernel Operation on Parallel Application Performance Aroon Nataraj, Alan Morris, Allen D. Malony, Matthew Sottile, Pete Beckman A2 / A5
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Storage - Analytics and Reliability The Power of Streaming Analytic Appliances in Supercomputing Environments John R. Johnson, Justin Lindsey A8
10:30AM - 12:00PM Education Program Student Program Student Program D7
10:45AM - 11:00AM ACM Student Poster, Poster ACM Student Research Competition Storing and Searching Massive Scale-free Graphs Timothy Hartley A10 / A11
10:50AM - 11:10AM Gordon Bell Finalist, Awards Gordon Bell Prize First-Principles Calculations of Large-Scale Semiconductor Systems on the Earth Simulator Takahisa Ohno, Takenori Yamamoto, Takahiro Yamasaki, Tatsunobu Kokubo, Yuta Sakaguchi, Daisuke Fukata, Akira Azami, Tsuyoshi Uda, Mamoru Usami, Junichiro Koga A3 / A4
11:00AM - 11:15AM ACM Student Poster, Poster ACM Student Research Competition GrenchMark: A Framework for Testing Large-Scale Distributed Computing Systems Alexandru Iosup A10 / A11
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Data Center Combined Effect of Passive and Low-power Active Equalization: Extend the Life of High-speed Copper Interconnects Eric Gaver A7
11:00AM - 11:30AM Paper File Systems Integrating Parallel File Systems with Object-based Storage Devices Ananth Devulapalli, Dennis Dalessandro, Pete Wyckoff, Nawab Ali, P. Sadayappan A1 / A6
11:00AM - 11:30AM Paper Performance Tools and Methods P^nMPI Tools: A Whole Lot Greater than the Sum of Their Parts Martin Schulz, Bronis R. de Supinski A2 / A5
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Storage - Analytics and Reliability Advances in Reliability and Data Integrity for High Performance Storage Solutions Garth Gibson A8
11:10AM - 11:30AM Gordon Bell Finalist, Awards Gordon Bell Prize Extending Stability Beyond CPU-Millennium: Micron-Scale Atomistic Simulation of Kelvin-Helmholtz Instability James N. Glosli, Kyle J. Caspersen, John A. Gunnels, David F. Richards, Robert E. Rudd, Frederick H. Streitz A3 / A4
11:15AM - 11:30AM ACM Student Poster, Poster ACM Student Research Competition Performance Analysis and Optimization of Large-scale Scientific Applications on Clusters with CMPs Charles Lively A10 / A11
11:15AM - 12:00PM Masterwork Industry INCITE Winners Turbo Charging Gas Turbine Engine Development: How Pervasive Supercomputing Is Helping Pratt & Whitney Develop a "Greener" Jet Engine Peter Bradley C1 / C2 / C3
11:30AM - 11:45AM ACM Student Poster, Poster ACM Student Research Competition Evolving the GPU-based Cluster Jay E. Steele A10 / A11
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Data Center From the 380V DC Bus to sub-1V Processors: Efficient Power Conversion Solutions Stephen J. Oliver A7
11:30AM - 12:00PM Paper File Systems Evaluation of Active Storage Strategies for the Lustre Parallel File System Juan Piernas, Jarek Nieplocha, Evan J. Felix A1 / A6
11:30AM - 11:50AM Gordon Bell Finalist, Awards Gordon Bell Prize WRF Nature Run John Michalakes, Josh Hacker, Rich Loft, Michael McCracken, Allan Snavely, Nicholas Wright, Tom Spelce, Brent Gorda, Robert Walkup A3 / A4
11:30AM - 12:00PM Paper Performance Tools and Methods Multi-threading and One-sided Communication in Parallel LU Factorization Parry Husbands, Katherine Yelick A2 / A5
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Storage - Analytics and Reliability Cyber Crimes Center: A Distributed Heterogeneous Mass Storage Federation for Digital Forensics Constantin Scheder A8
11:45AM - 12:00PM ACM Student Poster, Poster ACM Student Research Competition Obtaining High Performance via Lower-Precision FPGA Floating Point Units Junqing Sun A10 / A11
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Bayesian Network Awareness Bayesian Network Awareness Bill Rutherford, Loki Jorgenson A10 / A11
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Coordinated fault tolerance in high-end computing environments Coordinated Fault Tolerance in High-end Computing Environments Pete Beckman, Rinku Gupta, Al Geist A3 / A4
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Cyberinfrastructure in Education Cyberinfrastructure in Education John Connolly, Leslie Southern, James Giuliani D9
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Deploying HPC for Interactive Simulation Deploying HPC for Interactive Simulation Roger Smith A9
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Federal Activities Impacting Long Term HEC Strategies Federal Activities Impacting Long Term HEC Strategies Daniel A. Reed, Phillip Colella, George O. Strawn C4 / D1 / D2 / D3
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Fortran Fortran Craig Rasmussen A20
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Next Generation TeraGrid Planning for the Next Generation TeraGrid Arthur S. Bland, Edward Seidel D6
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Open MPI State of the Union Open MPI State of the Union Jeffrey Squyres, George Bosilca A8
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather OSCAR Community Meeting OSCAR Community Meeting Stephen Scott, Thomas Naughton A2 / A5
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Rocks Clusters BOF Rocks Clusters BOF Steve Jones, Greg Bruno, Mason Katz A1 / A6
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather TeraGridOperations and Plans in Oak Ridge: User Community Interaction TeraGrid Operations and Plans in Oak Ridge: User Community Interaction John W. Cobb A7
1:30PM - 2:15PM Plenary, Awards Cray and Fernbach Awards Seymour Cray Computer Science and Engineering Award Lecture Kenneth E. Batcher C4 / D1 / D2 / D3
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Multicore Technologies Data Streaming Compilers for Multi-core CPUs Michael Wolfe A8
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Storage and HPC - Innovations Lustre for the Rest of Us: A Fast, Fully Redundant, Fully Configured Lustre Appliance Larry Genovesi A7
1:30PM - 3:00PM Education Program Student Program Student Program D7
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Multicore Technologies A New Application Debugging Framework for the Multi-core Age Chris Gottbrath A8
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Storage and HPC - Innovations A Paradigm Shift in the Storage Industry: From Monolithic Boxes to Clustered Architectures Sam Grocott A7
2:15PM - 3:00PM Plenary, Awards Cray and Fernbach Awards Sidney Fernbach Memorial Award David E. Keyes C4 / D1 / D2 / D3
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Multicore Technologies Multicore: All Eyes on Bottlenecks Erik Hagersten A8
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Storage and HPC - Innovations Intel HPC Innovations for the Mainstream and High End William Magro A7
3:30PM - 5:00PM Disruptive Technology Panel Disruptive Technologies Panel: Interconnects Disruptive Technologies Panel: Interconnects William Dally, Marek Tlalka, Ronald Luijten, Drew Alduino A3 / A4
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum Distributed Computation Cost-effective Grid with EnginFrame Andrea Rodolico, Fabrizio Magugliani A7
3:30PM - 3:45PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase I Improving Power-Performance Efficiency in High-End Computing Rong Ge A10 / A11
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum FPGAs - Applications Accelerating Key Recovery and Mapping of MD Simulations using FPGAs David Hulton A8
3:30PM - 4:00PM Paper Grid Management Workstation Capacity Tuning using Reinforcement Learning Aharon Bar-Hillel, Amir Di-Nur, Liat Ein Dor, Ran Gilad-Bachrach, Yossi Ittach A1 / A6
3:30PM - 4:15PM Masterwork HPC in Entertainment HPC Comes to Hollywood: Birth of a New Industry Robert Eicholz C1 / C2 / C3
3:30PM - 4:00PM Paper Network Interfaces Analyzing the Impact of Supporting Out-of-order Communication on In-order Performance with iWARP Pavan Balaji, Wu-chun Feng, Sitha Bhagvat, Dhabaleswar Panda, Rajeev Thakur, William Gropp A2 / A5
3:30PM - 5:00PM Education Program Student Program Student Program D7
3:45PM - 4:00PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase I Qualitative Performance Analysis for Large-Scale Scientific Workflows Emma S. Buneci A10 / A11
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum Distributed Computation Deploying a Geographically Distributed Infrastructure to Enable Global Data Sharing and Continuity of Operations Wayne Karpoff A7
4:00PM - 4:15PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase I Parallel Performance Wizard: An Infrastructure and Tool for Analysis of Parallel Application Performance Hung-Hsun Su A10 / A11
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum FPGAs - Applications 60x Faster NCBI BLAST on the Mitrion Virtual Processor Stefan Möhl, Henrik Abelsson, Göran Sandberg A8
4:00PM - 4:30PM Paper Grid Management Anomaly Detection and Diagnosis in Grid Environments Lingyun Yang, Chuang Liu, Jennifer M. Schopf, Ian Foster A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Paper Network Interfaces Evaluating NIC Hardware Requirements to Achieve High Message Rate PGAS Support on Multi-Core Processors Keith Underwood, Michael Levenhagen, Ron Brightwell A2 / A5
4:15PM - 4:30PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase I Compiler Techniques for Efficient Communication in Multiprocessor Systems Shuyi Shao A10 / A11
4:15PM - 5:00PM Masterwork HPC in Entertainment A Tiger by the Tail: HPC Designs High Performance Golf Clubs Eric Morales C1 / C2 / C3
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum Distributed Computation High Performance Java and .NET Applications for Financial and Other Compute-intensive Industries Edward Stewart A7
4:30PM - 4:45PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase I On Economics and the User-Scheduler Relationship in HPC and Grid Systems Cynthia Bailey Lee A10 / A11
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum FPGAs - Applications Automatic mapping of MD simulations on heterogeneous hardware according to accuracy requirements Brice Tsakam-Sotch� A8
4:30PM - 5:00PM Paper Grid Management User-friendly and Reliable Grid Computing Based on Imperfect Middleware Rob V. van Nieuwpoort, Thilo Kielmann, Henri E. Bal A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Paper Network Interfaces High-performance Ethernet-based Communications for Future Multi-core Processors Michael Schlansker, Nagabhushan Chitlur, Erwin Oertli, Paul M. Stillwell, Jr., Linda Rankin, Dennis Bradford, Richard J. Carter, Jayaram Mudigonda, Nathan Binkert, Norman P. Jouppi A2 / A5
4:45PM - 5:00PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase I Reliability for Scalable Tree-based Overlay Networks Dorian C. Arnold A10 / A11
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Eclipse Parallel Tools Platform (PTP) Eclipse Parallel Tools Platform Beth R Tibbitts, Greg Watson, Craig Rasmussen A9
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Evaluating Petascale Infrastructure: Benchmarks, Models, and Applications Evaluating Petascale Infrastructure: Benchmarks, Models, and Applications Robert J. Fowler, Daniel A. Reed, Allan E. Snavely A3 / A4
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather FAST-OS (Forum to Address Scalable Technology for runtime and Operating Systems) FAST-OS (Forum to Address Scalable Technology for runtime and Operating Systems) Arthur B. Maccabe A20
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Introduction to Ranger: the First NSF "Track 2" Petascale System Introduction to Ranger: The First NSF "Track 2" Petascale System Dan Stanzione, Karl Schulz, Dave Lifka C1 / C2 / C3
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather MPI Forum MPI Forum Richard L. Graham D6
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Panel Discussion of Large Data Handling Panel Discussion of Large Data Handling Yoshinobu Yamade, Shigeru Obayashi, Haruo Terasaka A7
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Parallel Network File System (pNFS) BOF Parallel Network File System (pNFS) Peter Honeyman, Garth A. Gibson C4 / D1 / D2 / D3
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Power, Cooling and Energy Consumption for Petascale and Beyond Power, Cooling and Energy Consumption for Petascale and Beyond John Shalf, Stephen Elbert, Rob Pennington A1 / A6
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather PVFS: A Parallel File System for Petascale Computing PVFS: A Parallel File System for Petascale Computing Sam Lang, Rob Ross, Rob Latham A2 / A5
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Unleashing the Power of the Cell Broadband Engine Processor for HPC Unleashing the Power of the Cell Broadband Engine Processor for HPC David A. Bader, Michael Perrone, Ashok Srinivasan A10 / A11

Thursday, Nov 15

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
Exhibitor Forum Programming Tools A Unified Development Platform for Cell, GPU, and CPU Programming with RapidMind Michael McCool A7
Exhibitor Forum Programming Tools Supercomputing Engine for Mathematica Dean E. Dauger A7
8:30AM - 9:15AM Plenary Plenary HPC in Academia and Industry - Synergy at Work Michael Resch C4 / D1 / D2 / D3
8:30AM - 10:00AM Education Program Student Program Student Program D7
9:15AM - 10:00AM Plenary Plenary Toward Millisecond-scale Molecular Dynamics Simulations of Proteins David E. Shaw C4 / D1 / D2 / D3
10:00AM - 4:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits NRAM(TM) as a Disruptive Technology Robert Smith, Gerry Taylor Exhibit Hall 1B
10:00AM - 4:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Superconducting Quantum Computing System Geordie Rose Exhibit Hall 1B
10:00AM - 4:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Disruptive Technology for Many-core Chip System Software and Logic Co-verification Guang R. Gao, Monty Denneau Exhibit Hall 1B
10:00AM - 4:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits High Performance Optical Connectivity Based on CMOS Photonics Technology Marek Tlalka Exhibit Hall 1B
10:00AM - 4:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Optical Printed Circuit Board Technology and 200+200Gbps Transceiver Clint Schow, Fuad Doany, Jeffrey Kash, Marc Taubenblatt Exhibit Hall 1B
10:30AM - 11:00AM Paper Benchmarking Optimization of Sparse Matrix-vector Multiplication on Emerging Multicore Platforms Samuel W. Williams, Leonid Oliker, Richard Vuduc, Katherine Yelick, James Demmel, John Shalf A1 / A6
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Clusters Portable Clusters Dominic Daninger A7
10:30AM - 10:45AM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase II Efficiently Solving Large-scale Graph Problems on High Performance Computing Systems Kamesh Madduri A10 / A11
10:30AM - 12:00PM Panel Fifty Years Of Fortran Fifty Years Of Fortran David Padua, Henry M. Tufo, John Levesque, Richard Hanson A3 / A4
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum FPGA Programming Accelerating HPC Applications using C-to-FPGA Techniques David Pellerin A8
10:30AM - 11:00AM Paper Grid Performance Exploring Event Correlation for Failure Prediction in Coalitions of Clusters Song Fu, Cheng-Zhong Xu A2 / A5
10:30AM - 11:15AM Masterwork Large Scale Data Analysis and Visualization High Performance Computing: Pragmatism In the Corporate World Anthony L. Abbattista, Catherine S. Brune C1 / C2 / C3
10:30AM - 12:00PM Education Program Student Program Student Program D7
10:45AM - 11:00AM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase II High Performance Non-rigid Registration for Image-Guided Neurosurgery Andriy Fedorov A10 / A11
11:00AM - 11:30AM Paper Benchmarking Cray XT4: An Early Evaluation for Petascale Scientific Simulation Sadaf R. Alam, Richard F. Barrett, Mark R. Fahey, Jeffery A. Kuehn, Jeff M. Larkin, Ramanan Sankaran, Patrick H. Worley A1 / A6
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Clusters Maximum Performance Cluster Design John L. Gustafson A7
11:00AM - 11:15AM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase II Statistical and Pattern Recognition Techniques Applied to Algorithm Selection for Solving Linear Systems Erika Fuentes A10 / A11
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum FPGA Programming FPGA for High Performance Computing Applications Shyam Sunder Uma Chander A8
11:00AM - 11:30AM Paper Grid Performance Advanced Data Flow Support for Scientific Grid Workflow Applications Jun Qin, Thomas Fahringer A2 / A5
11:15AM - 11:30AM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase II Migratable and Reparallelizable OpenMP Programs Michael Klemm A10 / A11
11:15AM - 12:00PM Masterwork Large Scale Data Analysis and Visualization From the Earth to the Stars: Supercomputing at the Hayden Planetarium Mordecai-Mark Mac Low C1 / C2 / C3
11:30AM - 12:00PM Paper Benchmarking An Adaptive Mesh Refinement Benchmark for Modern Parallel Programming Languages Tong Wen, Jimmy Su, Phillip Colella, Katherine Yelick, Noel Keen A1 / A6
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Clusters Measured Performance of CIFS (SMB) as a Global File System for a Moderate Sized Cluster Frank Chism A7
11:30AM - 11:45AM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase II Runtime Coupling Support for Component Scientific Simulations Joe Shang-Chieh Wu A10 / A11
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum FPGA Programming Easy-to-use Multi-source Visualization Technology Expedites Collaboration and Decision Making in HPC Applications Ken Hunter A8
11:30AM - 12:00PM Paper Grid Performance Falkon: Fast and Light-weight tasK executiON framework Ioan Raicu, Yong Zhao, Catalin Dumitrescu, Ian Foster, Mike Wilde A2 / A5
11:45AM - 12:00PM Doctoral Research Showcase Doctoral Research Showcase II Adaptive Fault Management for High Performance Computing Yawei Li A10 / A11
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Adaptive Routing in InfiniBand Adaptive Routing in InfiniBand Yaron Haviv, Ida Parisi A1 / A6
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather CANCELLED - Advancements in Distibuted Rendering Open New Visualization Capabilities CANCELLED...Advancements in Distibuted Rendering Open New Visualization Capabilities Mike Long A1 / A6
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Meeting the feature needs of the LSF user community Meeting the Feature Needs of the LSF User Community Amy Apon, Ashar Baig A8
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather MPICH2: A High-Performance Open-Source MPI Implementation MPICH2: A High-Performance Open-Source MPI Implementation Darius Buntinas, Rajeev Thakur, Bill Gropp A3 / A4
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather OpenMP 3.0: Tasks Rule! OpenMP 3.0: Tasks Rule! Larry Meadows A10 / A11
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Parallel Debugging and Correctness Checking Parallel Debugging and Correctness Checking Bettina Krammer, Matthias Mueller A7
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather PGAS Programming Partitioned Global Address Space (PGAS) Programming Languages Tarek El-Ghazawi, Lauren Smith A20
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Supercomputers or Grids: That is the Question! Supercomputers or Grids: That is the Question! Wolfgang Gentzsch, Dieter Kranzlmueller, Fran Berman A2 / A5
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather TotalView Tips and Tricks TotalView Tips and Tricks Chris Gottbrath A9
1:30PM - 2:00PM Paper Modeling in Action A Genetic Algorithms Approach to Modeling the Performance of Memory-bound Computations Mustafa Tikir, Laura Carrington, Erich Strohmaier, Allan Snavely A2 / A5
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Networking - Performance iWARP and Beyond: Performance Enhancements to Ethernet Charles R. ("Rick") Maule A8
1:30PM Exhibitor Forum Programming Tools New Technologies in Mathematica Schoeller Porter A7
1:30PM - 3:00PM Panel Quantum Computing Progress in Quantum Computing Wim Van Dam, Mark Heiligman, Geordie Rose, Will Oliver, Eli Yablonovich A3 / A4
1:30PM - 3:00PM Awards SC07 Conference Awards Awards Session TBD TBD A10 / A11
1:30PM - 2:00PM Paper Storage, File Systems, and GPU Hashing RobuSTore: A Distributed Storage Architecture with Robust and High Performance Huaxia Xia, Andrew Chien A1 / A6
1:30PM - 3:00PM Education Program Student Program Student Program D7
1:30PM - 2:15PM Masterwork Supply Chain Optimization From the Molecule to the Pump: Global Energy Supply Chain Optimization with HPC for Maximum Energy Security Lynn Chou C1 / C2 / C3
2:00PM - 2:30PM Paper Modeling in Action Performance under Failure of High-end Computing Ming Wu, Xian-He Sun, Hui Jin A2 / A5
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Networking - Performance Scaling I/O Performance with Storage Aggregation Gateways Nikhil Kelshikar A8
2:00PM - 2:30PM Paper Storage, File Systems, and GPU Hashing A User-level Secure Grid File System Ming Zhao, Renato Figueiredo A1 / A6
2:15PM - 3:00PM Masterwork Supply Chain Optimization NEW TITLE: Jolt: Accelerating the Rate of New Product Innovation NEW SPEAKER: Loren Miller C1 / C2 / C3
2:30PM - 3:00PM Paper Modeling in Action Bounding Energy Consumption in Large-scale MPI Programs Barry Rountree, David K. Lowenthal, Shelby Funk, Vincent W. Freeh, Bronis R. de Supinski, Martin Schulz A2 / A5
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Networking - Performance Testing Application Performance over a WAN: Using Network Emulation to Find the Weakest Link Kevin Przybocki A8
2:30PM - 3:00PM Paper Storage, File Systems, and GPU Hashing Efficient Gather and Scatter Operations on Graphics Processors Bingsheng He, Naga Govindaraju, Qiong Luo, Burton Smith A1 / A6
3:30PM - 5:00PM Masterwork CTO Roundtable CTO Roundtable: Strategic Decisions in Industrial HPC Anna Ewing, Kevin Humphries, Reza Sadeghi, Nancy Stewart C1 / C2 / C3
3:30PM - 5:00PM Disruptive Technology Panel Disruptive Technologies Panel: Memory Systems Disruptive Technologies Panel: Memory Systems Spike Narayan, Dean Klein, Gerry Taylor A10 / A11
3:30PM - 4:00PM Paper Performance Optimization Application Development on Hybrid Systems Roger D. Chamberlain, Eric J. Tyson, Saurabh Gayen, Mark A. Franklin, Jeremy Buhler, Patrick Crowley, James Buckley A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Paper Scheduling Efficient Operating System Scheduling for Performance-asymmetric Multi-core Architectures Tong Li, Dan Baumberger, David A. Koufaty, Scott Hahn A2 / A5
3:30PM - 5:00PM Education Program Student Program Student Program D7
3:30PM - 5:00PM Education Program Student Program Student Program D7
3:30PM - 5:00PM Panel Supercomputer Kernels Supercomputer Operating System Kernels: A Weighty Issue Pete Beckman, Sean Blanchard, Bronis R. de Supinski, Jim Harrell, Barney Maccabe, Ron Minnich, Jim Sexton A3 / A4
4:00PM - 4:30PM Paper Performance Optimization Multi-level Tiling: M for the Price of One DaeGon Kim, Lakshminarayanan Renganarayana, Dave Rostron, Sanjay Rajopadhye, Michelle Strout A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Paper Scheduling A Job Scheduling Framework for Large Computing Farms Gabriele Capannini, Ranieri Baraglia, Diego Puppin, Laura Ricci, Marco Pasquali A2 / A5
4:30PM - 5:00PM Paper Performance Optimization Implementation and Performance Analysis of Non-blocking Collective Operations for MPI Torsten Hoefler, Andrew Lumsdaine, Wolfgang Rehm A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Paper Scheduling Optimizing Center Performance through Coordinated Data Staging, Scheduling and Recovery Zhe Zhang, Chao Wang, Sudharshan S. Vazhkudai, Xiaosong Ma, Gregory G. Pike, John W. Cobb, Frank Mueller A2 / A5
6:00PM - 8:00PM Social Event Conference Reception Conference Reception Grand Sierra Hotel Grand Theatre

Friday, Nov 16

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
8:30AM - 12:00PM Workshop CANCELLED -- HPC on Large Graphs CANCELLED -- HPC on Large Graphs David Bader A10 / A11
8:30AM - 10:00AM Panel Exotic Architectures (Super)computing on FPGAs, GPUs, Cell and Other Exotic Architectures: Challenges and Opportunities Tarek El-Ghazawi, Jack Dongarra, Paul Woodard, Wen-mei Hwu, Douglass Post A2 / A5
8:30AM - 10:00AM Panel HEC Energy Crisis Is There an HEC Energy Crisis? Andrew Fanara, Tom Keller, Satoshi Matsuoka, Buddy Bland, William Tschudi A1 / A6
8:30AM - 5:00PM Workshop HPCNano07 Third International Workshop on High Performance Computing for Nano-science and Nanotechnology (HPCNano07) Jun Ni, Andrew Canning A3 / A4
10:30AM - 12:00PM Panel HPC Survivor Return of HPC Survivor - Outwit, Outlast, Outcompute Burton Smith, Jack Dongarra, James Hughes, Ewing Lusk, Jim Sexton A1 / A6
ADD


     Home  |  About  |  Contact Us  |  Registration ACM    IEEE    The Computer Society