SC07


SCHEDULE: NOV 10-16, 2007



Entire WeekSaturdaySundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
My Itinerary

Filter by Event Type

 
Select the events you wish to add to your itinerary and click the "Add" button or login to view/save to an existing itinerary.
 

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
7:00AM - 8:00AM Education Program Breakfast Breakfast D1 / D2 / D3
8:30AM - 5:00PM Workshop GCE07 (Day 1) Workshop on Grid Computing Portals and Science Gateways (GCE 2007) Marlon E. Pierce C2
8:30AM - 5:00PM Workshop HPC in China High Performance Computing in China: Solution Approaches to Impediments for High Performance Computing David K. Kahaner, Hai Jin, Ninghui Sun, Yu Zeng Atlantis Hotel-Ballroom D
8:30AM - 9:30AM Education Program Invited Talk: Vision for High Performance Computing in Education Invited Talk: Vision for High Performance Computing in Education E1 / E2 / E3
8:30AM - 5:00PM Workshop Manycore/Multicore (Day 1) Manycore and Multicore Computing: Architectures, Applications And Directions Scott Michel, Dinesh Manocha, Naga Govindaraju, Pradeep Dubey C3
8:30AM - 5:00PM Workshop Petascale Storage Petascale Data Storage Workshop Garth A. Gibson, Darrell Long, Peter Honeyman, Gary A. Grider, William T.C. Kramer, Philip C. Roth, Evan J. Felix, Lee Ward Atlantis Hotel-Ballroom E
8:30AM - 5:00PM Workshop Reconfigurable Computing First International Workshop on High-Performance Reconfigurable Computing Technology and Applications (HPRCTA'07) Volodymyr Kindratenko, Tarek El-Ghazawi, Duncan Buell, Kris Gaj, Eric Stahlberg, Alan D. George, Martin Herbordt, Olaf Storaasli A8
8:30AM - 5:00PM Tutorial S01 Parallel Computing 101 Quentin Stout, Christiane Jablonowski A5
8:30AM - 5:00PM Tutorial S02 Parallel I/O in Practice Robert B. Ross, Rajeev Thakur, William Loewe, Robert Latham A4
8:30AM - 5:00PM Tutorial S03 Application Development Using Eclipse and the Parallel Tools Platform Beth R. Tibbitts, Greg Watson, Craig Rasmussen A10
8:30AM - 5:00PM Tutorial S04 A Tutorial Introduction to High Performance Analytics and Workflow on Grids Robert Grossman, Michael Wilde, Michal Sabala A2
8:30AM - 5:00PM Tutorial S05 High Performance Computing on GPUs with CUDA Massimiliano Fatica, David P. Luebke, Ian A. Buck, John D. Owens, Mark J. Harris, John E. Stone, James C. Phillips, Bernard Deschizeaux A3
8:30AM - 5:00PM Tutorial S06 Introduction to Globus Jennifer M. Schopf, Ben Clifford, Ravi Madduri, Lee Liming A20
8:30AM - 5:00PM Tutorial S07 Introduction to Scientific Workflow Management and the Kepler System Ilkay Altintas, Mladen Vouk, Scott Klasky, Norbert Podhorszki, Daniel Crawl A7
8:30AM - 5:00PM Tutorial S08 Introductory Babel for Massive Supercomputing Software Integration Gary Kumfert, Thomas G. W. Epperly A11
8:30AM - 12:00PM Tutorial S09 HPC Challenge (HPCC) Benchmark Suite Jack Dongarra, Piotr Luszczek, Allan Snavely A1
8:30AM - 12:00PM Tutorial S10 Hybrid MPI and OpenMP Parallel Programming Rolf Rabenseifner, Georg Hager, Gabriele Jost, Rainer Keller A6
8:30AM - 5:00PM Workshop SC-APART Workshop on Performance Analysis and Optimization of High-End Computing Systems Xian-He Sun, Michael Gerndt A9
9:30AM - 10:00AM Education Program Computational Science Education - Vision, Challenges and Plans Computational Science Education - Vision, Challenges and Plans E1 / E2 / E3
10:00AM - 10:30AM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Agent System Parallel Session - Agent System D4
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Grid Computing Parallel Session - Grid Computing D9
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Learning and Physical Challenges Education Program Parallel Session - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - nanoHub Science Gateway Parallel Session - nanoHub Science Gateway D10
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Numerical Systems Parallel Session - Numerical Systems D6
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Systems Dynamics Parallel Session - Systems Dynamics D5
10:30AM - 12:00PM Education Program Parallel Session - Visualization/GIS Parallel Session - Visualization/GIS D7
12:00PM - 1:30PM Education Program Lunch Lunch D1 / D2 / D3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Agent Systems Parallel Session (continued) - Agent Systems D4
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Grid Computing Parallel Session (continued) - Grid Computing D9
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - nanoHub Science Gateway Parallel Session (continued) - nanoHub Science Gateway D10
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Numerical Systems Parallel Session (continued) - Numerical Systems D6
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Systems Dynamics Parallel Session (continued) - Systems Dynamics D5
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Visualization/GIS Parallel Session (continued) - Visualization/GIS D7
1:30PM - 5:00PM Tutorial S11 Principles and Practice of Experimental Performance Measurement and Analysis of Parallel Applications Luiz DeRose, Bernd Mohr A1
1:30PM - 5:00PM Tutorial S12 Programming using the Partitioned Global Address Space (PGAS) Model Tarek El-Ghazawi, Vivek Sarkar A6
3:00PM - 3:30PM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Grid Computing Parallel Session (continued) - Grid Computing D9
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program Parallel Session (continued) - Learning and Physical Challenges Education Program E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Data Analysis Parallel Session - Data Analysis D5
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Easy Java Simulations/OSP Parallel Session - Easy Java Simulations/OSP D7
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - GIS and Mash-ups Parallel Session - GIS and Mash-ups D6
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - MetaVerses Parallel Session - MetaVerses D10
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Text Analysis Parallel Session - Text Analysis D4
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D4
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D5
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D6
5:00PM - 6:00PM Education Program Birds of a Feather (BOFs) Birds of a Feather (BOFs) D7
ADD



     Home  |  About  |  Contact Us  |  Registration ACM    IEEE    The Computer Society