SC07


SCHEDULE: NOV 10-16, 2007



Entire WeekSaturdaySundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
My Itinerary

Filter by Event Type

 
Select the events you wish to add to your itinerary and click the "Add" button or login to view/save to an existing itinerary.
 

ADD Time Type Session Event Chair/Speaker Location
7:00AM - 8:00AM Education Program Breakfast Breakfast D1 / D2 / D3
8:30AM - 10:00AM Education Program General SC Keynote - Education Participants welcome to attend General SC Keynote - Education Participants welcome to attend Ballroom
8:30AM - 10:00AM Keynote, Plenary Keynote Programming Bits and Atoms Neil Gershenfeld Ballroom
10:00AM - 10:30AM Education Program Break Break E1 / E2 / E3
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Superconducting Quantum Computing System Geordie Rose Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Disruptive Technology for Many-core Chip System Software and Logic Co-verification Guang R. Gao, Monty Denneau Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits High Performance Optical Connectivity Based on CMOS Photonics Technology Marek Tlalka Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits Optical Printed Circuit Board Technology and 200+200Gbps Transceiver Clint Schow, Fuad Doany, Jeffrey Kash, Marc Taubenblatt Exhibit Hall 1B
10:00AM - 6:00PM Disruptive Technology Exhibit Disruptive Technology Exhibits NRAM(TM) as a Disruptive Technology Robert Smith, Gerry Taylor Exhibit Hall 1B
10:30AM - 11:10AM Challenge Finalist Analytics Challenge Finalists Angle: Detecting Anomalies and Emergent Behavior from Distributed Data in Near Real Time Robert Grossman, Michal Sabala, Shirley Connelly, Yunhong Gu, Matt Handley, Rajmonda Sulo, David Turkington, Anushka Anand, Leland Wilkinson, Ian Foster, Ti Leggett, Mike Papka, Mike Wilde, Joe Mambretti, Bob Lucas, John Tran A10 / A11
10:30AM - 11:00AM Paper Computational Biology A Preliminary Investigation of a Neocortex Model Implementation on the Cray XD1 Kenneth L. Rice, Christopher N. Vutsinas, Tarek M. Taha A1 / A6
10:30AM - 11:15AM Masterwork High Performance Racing High Performance Computing: Shaping the Future of Formula One Torbjörn Larsson C1 / C2 / C3
10:30AM - 11:00AM Education Program Invited Talk - Empowering students as computational science professionals Invited Talk - Empowering students as computational science professionals E1 / E2 / E3
10:30AM - 12:00PM Education Program K-12 Program K-12 Program D10
10:30AM - 11:00AM Paper, Best Paper (BP) Finalist Network Switching and Routing Age-Based Packet Arbitration in Large-Radix k-ary n-cubes Dennis Abts, Deborah Weisser A2 / A5
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Networking - 10 Gb Ethernet Scalable, Congestion-free, Low Latency 10 Gigabit Ethernet Fabrics for Compute and Storage Clusters Bert Tanaka A8
10:30AM - 11:00AM Exhibitor Forum Petascale Production-ready Petascale Computing Bjorn Andersson A7
10:30AM - 11:00AM Paper System Performance Using MPI File Caching to Improve Parallel Write Performance for Large-scale Scientific Applications Wei-keng Liao, Avery Ching, Kenin Coloma, Arifa Nisar, Alok Choudhary, Jacqueline Chen, Ramanan Sankaran, Scott Klasky A3 / A4
11:00AM - 11:30AM Paper Computational Biology Anatomy of a Cortical Simulator Rajagopal Ananthanarayanan, Dharmendra Modha A1 / A6
11:00AM - 11:30AM Paper Network Switching and Routing Performance Adaptive Power-aware Reconfigurable Optical Interconnects for HPC Systems Avinash Kodi, Ahmed Louri A2 / A5
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Networking - 10 Gb Ethernet Dynamic Ethernet Lightpaths: On-demand 10GbE and GbE Connections for Research Networks Jeff Verrant A8
11:00AM - 11:30AM Exhibitor Forum Petascale Innovation beyond Imagination: The Road to PetaFLOPS Computing Tony Befi A7
11:00AM - 11:30AM Education Program Plenary Session - Student Competition Awards Presentation Plenary Session - Student Competition Awards Presentation E1 / E2 / E3
11:00AM - 11:30AM Paper, Best Student Paper (BSP) Finalist System Performance Virtual Machine Aware Communication Libraries for High Performance Computing Wei Huang, Matthew Koop, Qi Gao, Dhabaleswar Panda A3 / A4
11:10AM - 11:50AM Challenge Finalist Analytics Challenge Finalists Cognitive Methodology-based Data Analysis System for Large-scale Data Yoshio Suzuki, Chiaki Kino, Noriyuki Kushida, Norihiro Nakajima A10 / A11
11:15AM - 12:00PM Masterwork High Performance Racing HPC at Chrysler: Bringing NASCAR from the Race Track to Your Driveway John Picklo C1 / C2 / C3
11:30AM - 12:00PM Paper, Best Paper (BP) Finalist Computational Biology Large-scale Maximum Likelihood-based Phylogenetic Analysis on the IBM BlueGene/L Michael Ott, Jaroslaw Zola, Srinivas Aluru, Alexandros P. Stamatakis A1 / A6
11:30AM - 12:00PM Paper Network Switching and Routing Evaluating Network Information Models on Resource Efficiency and Application Performance in Lambda-Grids Nut Taesombut, Andrew A. Chien A2 / A5
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Networking - 10 Gb Ethernet Design and Technology for Supercomputers and Grids: Growth of 10 GbE Jeremy Stieglitz A8
11:30AM - 12:00PM Exhibitor Forum Petascale Beyond Standards: A Look at Innovative HPC Solutions Scott Misage A7
11:30AM - 12:00PM Education Program Plenary Session - Next Steps Plenary Session - Next Steps E1 / E2 / E3
11:30AM - 12:00PM Paper System Performance Investigation of Leading HPC I/O Performance using a Scientific-application-derived Benchmark Julian Borrill, Leonid Oliker, John Shalf, Hongzhang Shan A3 / A4
12:00PM - 1:30PM Education Program Lunch Lunch D1 / D2 / D3
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Adapting Legacy Software to Hybrid Multithreaded Systems Adapting Legacy Software to Hybrid Multithreaded Systems hosted by John Gustafson Jamil Appa, Arch Robison, Vincent Heuveline A7
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Career Paths: High Performance Computing Eucation and Training Career Paths: High Performance Computing Eucation and Training Laura McGinnis D4
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Converged Fabrics: Opportunities and Challenges Converged Fabrics: Opportunities and Challenges Zarka Cvetanovic A20
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Cyberinfrastructure and Society: Creating Outreach Programs for the Public Cyberinfrastructure and Society: Creating Outreach Programs for the Public Rebeka Villarreal Martinez, Julia White, Edee Wiziecki D5
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Federal Plan for Advanced Networking Research and Development Federal Plan for Advanced Networking Research and Development Dan Hitchcock, Suzi Iacono A1 / A6
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Grid Operating Systems Community Meeting Grid Operating Systems Community Meeting Christine Morin A9
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Multi-core Support in Resource Managers and Job Schedulers Multi-core Support in Resource Managers and Job Schedulers Susanne Balle, Moe Jette A8
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather NSF Cyber Enabled Discovery (CDI) : Challenges for the Scientific Community NSF Cyber Enabled Discovery (CDI) : Challenges for the Scientific Community Lenore M. Mullin, Robert R Borchers A2 / A5
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather Parallel File Systems BOF Parallel File Systems BOF Brent Gorda, Jacques-Charles Lafoucriere, Philippe Gregoire A10 / A11
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather The 2007 HPC Challenge Awards The 2007 HPC Challenge Awards Jack Dongarra C1 / C2 / C3
12:15PM - 1:15PM Birds of a Feather TORQUE Resource Manager & MoabR-New Capabilities and Roadmap Forum by Cluster Resources, Inc. TORQUE Resource Manager and Moab: New Capabilities and Roadmap Forum David Jackson A3 / A4
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Architectures Fujitsu's Solutions and Vision for High Performance Computing Motoi Okuda A7
1:30PM - 2:15PM Masterwork Biofuels/Alternative Energy Child's First Words, Terrible Teens and My Boring Parents: Prediction in the Complex World of Crop Genetic Improvement Mark Cooper C1 / C2 / C3
1:30PM - 2:00PM Paper Grid Scheduling Automatic Resource Specification Generation for Resource Selection Richard Y. Huang, Henri Casanova, Andrew A. Chien A1 / A6
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - BCCD Parallel Session - BCCD D6
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Collaboration Tools Parallel Session - Collaboration Tools E1 / E2 / E3
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Getting started using Open Science Grid resources Parallel Session - Getting started using Open Science Grid resources D9
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - HPC University resources, and CSERD -- NSDL resources Parallel Session - HPC University resources, and CSERD -- NSDL resources D4
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - K - 12 Program Parallel Session - K - 12 Program D10
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Mathematica Tutorial Parallel Session - Mathematica Tutorial D5
1:30PM - 3:00PM Education Program Parallel Session - Student Program Parallel Session - Student Program D7
1:30PM - 2:00PM Paper Security and Fault Tolerance Automatic Software Interference Detection in Parallel Applications Vahid Tabatabaee, Jeffrey K Hollingsworth A2 / A5
1:30PM - 1:50PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists ParaMEDIC: A Parallel Meta-data Environment for Distributed I/O and Computing Pavan Balaji, Wu-chun Feng, Jeremy Archuleta, Heshan Lin A10 / A11
1:30PM - 2:00PM Paper, Best Paper (BP) Finalist System Architecture The Cray BlackWidow: A Highly Scalable Vector Multiprocessor Dennis Abts, Abdulla Bataineh, Steve Scott, Greg Faanes, James Schwarzmeier, Eric Lundberg, Mike Bye, Gerald Schwoerer A3 / A4
1:30PM - 2:00PM Exhibitor Forum Tools - Scheduling and Debugging Node-level Scheduling Optimization for Multi-core Processors Benoit Marchand A8
1:50PM - 2:10PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists Zest: The Maximum Reliable TBytes/sec/$ for Petascale Systems Nathan T. B. Stone, Doug Balog, Paul Nowoczynski, Jason Sommerfield, Jared Yanovich A10 / A11
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Architectures NEC's HPC Strategy: Consistency and Innovation Rudolf Fischer A7
2:00PM - 2:30PM Paper Grid Scheduling Performance and Cost Optimization for Multiple Large-scale Grid Workflow Applications Rubing Duan, Radu Prodan, Thomas Fahringer A1 / A6
2:00PM - 2:30PM Paper, BP & BSP Finalist Security and Fault Tolerance DMTracker: Finding Bugs in Large-scale Parallel Programs by Detecting Anomaly in Data Movements Qi Gao, Feng Qin, Dhabaleswar K. Panda A2 / A5
2:00PM - 2:30PM Paper System Architecture GRAPE-DR: 2-Pflops Massively-Pprallel Computer with 512-Core, 512-Gflops Processor Chips for Scientific Computing Junichiro Makino, Kei Hiraki, Mary Inaba A3 / A4
2:00PM - 2:30PM Exhibitor Forum Tools - Scheduling and Debugging What�s In Store: How Organizations Cope as they Mature From Clusters to Adaptive Computing Michael A. Jackson A8
2:10PM - 2:30PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists Astronomical Data Analysis with Commodity Components Michael S. Warren, John Wofford A10 / A11
2:15PM - 3:00PM Masterwork Biofuels/Alternative Energy Diverse Energy Sources for Better Driving Sharan Kalwani C1 / C2 / C3
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Architectures Cray Advances Adaptive Supercomputing Vision Barry Bolding A7
2:30PM - 3:00PM Paper, BP & BSP Finalist Grid Scheduling Inter-operating Grids through Delegated MatchMaking Alexandru Iosup, Dick Epema, Todd Tannenbaum, Matthew Farrellee, Miron Livny A1 / A6
2:30PM - 3:00PM Paper Security and Fault Tolerance Scalable Security for Petascale Parallel File Systems Andrew W. Leung, Ethan L. Miller, Stephanie Jones A2 / A5
2:30PM - 2:50PM Challenge Finalist Storage Challenge Finalists Grid-oriented Storage: Parallel Streaming Data Access to Accelerate Distributed Bioinformatics Data Mining Frank Wang, Na Helian, Sining Wu, Vineet Khare, Chenhan Liao, Amir Nathoo, Rodric Yates, Paul Fairbairn, Jon Crowcroft, Michael Andrew Parker, Jean Bacon, Zhiwei Xu, Yike Guo, Yuhui Deng A10 / A11
2:30PM - 3:00PM Paper System Architecture A Case for Low-complexity MP Architectures Håkan Zeffer, Erik Hagersten A3 / A4
2:30PM - 3:00PM Exhibitor Forum Tools - Scheduling and Debugging Debugging for PetaScale Michael A Rudgyard A8
3:00PM - 3:30PM Education Program Break Break D4 / D5
3:30PM - 3:43PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists iWarp-based Remote Interactive Scientific Visualization Scott A. Friedman A10 / A11
3:30PM - 5:00PM Panel HPC Jobs How to Get a Better Job in Computing - and Keep It! Roscoe Giles, Cecilia Aragon, Rebecca Austen, Beverly Clayton, Dr. José Muñoz, Kenneth Washington A3 / A4
3:30PM - 4:00PM Paper, Best Student Paper (BSP) Finalist Microarchitecture Variable Latency Caches for Nanoscale Processor Serkan Ozdemir, Arindam Mallik, Ja Chun Ku, Gokhan Memik, Yehea Ismail A1 / A6
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum Network Management The Benefits of Multi-protocol Networking Architecture Michael Kagan, Gilad Shainer A7
3:30PM - 4:00PM Exhibitor Forum Networking - Infiniband High-performance Ethernet and Fibre Channel Connectivity for InfiniBand Clusters Ariel Cohen A8
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - K-12 Program Parallel Session - K-12 Program D10
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Project Reports and Participant Plans Parallel Session - Project Reports and Participant Plans E1 / E2 / E3
3:30PM - 5:00PM Education Program Parallel Session - Student Program Parallel Session - Student Program D7
3:30PM - 4:00PM Paper PDE Applications Data Exploration of Turbulence Simulations using a Database Cluster Eric Perlman, Randal Burns, Yi Li, Charles Meneveau A2 / A5
3:30PM - 4:15PM Masterwork Toward Perfect Product Design A Grand Challenge: MultiCore and Industrial Modelling and Simulation Jamil Appa C1 / C2 / C3
3:43PM - 3:56PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Streaming Uncompressed 4k Video Laura Arns, Scott M Ballew, David Braun, Patrick Finnegan, Ryan Pedela A10 / A11
3:56PM - 4:09PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Distributed Data Processing over Wide Area Networks Robert Grossman, Yunhong Gu, Michal Sabala, David Hanley, Shirley Connelly, David Turkington A10 / A11
4:00PM - 4:30PM Paper Microarchitecture Data Access History Cache and Associated Data Prefetching Mechanisms Yong Chen, Surendra Byna, Xian-He Sun A1 / A6
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum Network Management Managing Network and Storage Infrastructure as an Application Resource Yaron Haviv A7
4:00PM - 4:30PM Exhibitor Forum Networking - Infiniband Checklist for Selecting and Deploying Scalable Clusters with InfiniBand Fabrics Lloyd Dickman A8
4:00PM - 4:30PM Paper PDE Applications Parallel Hierarchical Visualization of Large Time-varying 3D Vector Fields Hongfeng Yu, Chaoli Wang, Kwan-Liu Ma A2 / A5
4:09PM - 4:22PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Phoebus Aaron Brown A10 / A11
4:15PM - 5:00PM Masterwork Toward Perfect Product Design HPC in the Kitchen and Laundry Room: Optimizing Everyday Appliances for Customer Satisfaction and Market Share NEW SPEAKER: Clifford Hutton C1 / C2 / C3
4:22PM - 4:35PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists A Virtual Earth TV Set via Real-time Data Transfer from a Supercomputer Ken T. Murata, Yasuichi Kitamura, Eizen Kimura, Keiichiro Fukazawa, Hironori Shimazu A10 / A11
4:30PM - 5:00PM Paper Microarchitecture Scaling Performance of Interior-Point Method on Large-Scale Chip Multiprocessor System Mikhail Smelyanskiy, Victor W. Lee, Daehyun Kim, Anthony Nguyen, Pradeep Dubey A1 / A6
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum Network Management Application of Direct Execution Technology for Analysis of Packets in a High Speed Application Layer Scenario Kevin Rowett A7
4:30PM - 5:00PM Exhibitor Forum Networking - Infiniband Creating and Debugging Low Latency, High Bandwidth InfiniBand Fabrics Stephen S. Fried A8
4:30PM - 5:00PM Paper, Best Student Paper (BSP) Finalist PDE Applications Low-Constant Parallel Algorithms for Finite Element Simulations using Linear Octrees Hari Sundar, Rahul Sampath, Santi Swaroop Adavani, Christos Davatzikos, George Biros A2 / A5
4:35PM - 4:48PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists Using the Data Capacitor for Remote Data Collection, Analysis, and Visualization Stephen C. Simms, Matthew Davy, Bret Hammond, Matt Link, Craig Stewart, S. Teige, Mu-Hyun Baik, Yogita Mantri, Richard Lord, Rick McMullen, John C. Huffman, Kia Huffman, Guido Juckeland, Michael Kluge, Robert Henschel, Holger Brunst, Andreas Knuepfer, Matthias Mueller, P.R. Mukund, Andrew Elble, Ajay Pasupuleti, Richard Bohn, Sripriya Das, James Stefano, Gregory G. Pike, Douglas A. Balog A10 / A11
4:48PM Challenge Finalist Bandwidth Challenge Finalists TeraGrid Data Movement with GPFS-WAN and Parallel NFS Patricia Kovatch, Phil Andrews, Roger Haskin, Marc Eshel, John White, Michelle Butler A10 / A11
5:00PM - 5:00PM Education Program Education Program Adjourns Education Program Adjourns TBD
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Collective Algorithms for Kautz Bus Networks Robert B. Thayer Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Early Evaluation of On-Chip Vector Caching for the NEC SX Vector Architecture Akihiro Musa, Yoshiei Sato, Ryusuke Egawa, Hiroyuki Takizawa, Koki Okabe, Hiroaki Kobayashi Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Characterization of Intra-node Topology and Locality Kevin T. Pedretti Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Performance Analysis of Volunteer Computing Traces Trilce Estrada, Michela Taufer, Kevin Reed Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Thermal-aware High Performance Computing using TEMPEST Hari K Pyla, Dong Li, Kirk W Cameron Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Billion Vortex Particle Direct Numerical Simulations of Wake Vortices Philippe Chatelain, Alessandro Curioni, MIchael Bergdorf, Wanda Andreoni, Petros Koumoutsakos Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception The Server-Push I/O Architecture for High-End Computing Surendra Byna, Yong Chen, William Gropp, Xian-He Sun, Rajeev Thakur Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception A Dynamic Programming Approach to Kd-Tree Based Data Distribution Susan Frank Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Parallel Streaming: Tenfold Accelerations of Office/Database/Web/Media Applications over the Internet/Grids Frank Wang, Na Helian, Sining Wu, Yuhui Deng, Vineet R. Khare, Chenhan Liao, Rodric Yates, Paul Fairbairn, Jon Crowcroft, Jean Bacon, Michael Andrew Parker, Zhiwei Xu, Yike Guo Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception The Sony PlayStation 3 and the NVIDIA 8800 GPU: Performance and Programmability Evaluation for Machine Learning Ahmed El Zein, Eric McCreath, Alistair Rendell, Alex Smola Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A High-Performance GridFTP Server at Desktop Cost Samer Al Kiswany, Armin Bahramshahry, Hesam Ghasemi, Matei Ripeanu, Sudharshan S. Vazhkudai Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception XML Data Unification for Visualization Svetlana Shasharina, Paul Hamill Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Using MPI Communication Patterns to Guide Source Code Transformations Robert Preissl, Martin Schulz, Dieter Kranzlmueller, Bronis R. de Supinski, Daniel J. Quinlan Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Feasibility Study of CFD Code Acceleration using FPGA Naoyuki Fujia, Takashi Nakamura, Yuichi Matsuo, Katsumi Yazawa, Yasuyuki Shiromizu, Hiroshi Okubo Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A New O(N) Method for Petascale Nanoscience Simulations Zhengji Zhao, Juan Meza, Lin-Wang Wang Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Evolving the GPU-based Cluster Jay E. Steele Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Optimization, Parallelization and Characterization of an Probabilistic Latent Semantic Analysis Implementation Chuntao Hong, Jiulong Shan, Wenguang Chen, Yurong Chen, Weimin Zheng, Yimin Zhang Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Towards Terabit/s Systems: Performance Evaluation of Multi-Rail Systems Venkatram Vishwanath, Takashi Shimizu, Makoto Takizawa, Kazuaki Obana, Jason Leigh Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception The LQCD Workflow Experience: What We Have Learned Luciano Piccoli, Xian-He Sun, James N. Simone, Alaknantha Eswaradass, Donald J. Holmgren, Hui Jin, James B. Kowalkowski, Nirmal Seenu, Amitoj G. Singh Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Performability Modeling for Scheduling and Fault Tolerance Strategies for Grid Workflows Lavanya Ramakrishnan, Daniel A. Reed Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Parallel Performance Wizard: A Generalized Performance Analysis Tool Hung-Hsun Su, Max Billingsley III, Seth Koehler, John Curreri, Alan D. George Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception GPU-Enhanced Conjugate Gradient Solver Serban Georgescu, Hiroshi Okuda Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A Methodology for Coping with Heterogeneity of Modern Accelerators on a Massive Supercomputing Scale Toshio Endo, Satoshi Matsuoka Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception GSIMF: A Service Based Software and Database Management System for the Next Generation Grids Nanbor Wang, Balamurali Ananthan, Alexandre Vaniachine, Gerald Gieraltowski Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Storing and Searching Massive Scale-free Graphs Timothy Hartley Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Cluster Design Space Exploration with the CDR: Evaluation and Observations using the Top500 Supercomputers William R. Dieter, Henry G. Dietz Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Decentralized Replica Exchange Parallel Tempering: An Efficient Implementation of Parallel Tempering using MPI and SPRNG Yaohang Li, Michael Mascagni, Andrey Gorin Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Data Stream Management in Global-Scale Ecological Observatory Networks Ebbe Strandell, Hsiu-Mei Chou, Yao-Tsung Wang, Fang-Pang Lin, Sameer Tilak, Peter Arzberger Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Co-Processor Acceleration of an Unmodified Parallel Structural Mechanics Code with FEAST-GPU Dominik Goeddeke, Hilmar Wobker, Robert Strzodka, Jamaludin Mohd-Yusof, Patrick McCormick, Stefan Turek Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Improving All-to-All Communication for Parallel MATLAB David E. Hudak, Neil Ludban, Vijay Gadepally, Ashok Krishnamurthy Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Evaluating the Role of Scratchpad Memories in Multi-core for Sparse Matrix Computations Aditya Yanamandra, Bryan Cover, Konrad Malkowski, Padma Raghavan, Mahmut Kandemir, Mary J. Irwin Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Obtaining High Performance via Lower-Precision FPGA Floating Point Units Junqing Sun Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Checkpointing Parallel Applications using Aspect Oriented Programming Ritu Arora, Purushotham Bangalore Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Middleware for Programming NVIDIA GPUs from Fortran 9X Nail A. Gumerov, Ramani Duraiswami, William D. Dorland Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Calculation of the Flow over a Hypersonic Vehicle using a GPU Eric Darve, Patrick LeGresley, Erich Elsen Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Large Scale Micro-Finite Element Analysis of Human Bone Structure on the IBM BlueGene/L supercomputer Peter Arbenz, Costas Bekas, Alessandro Curioni, G. Harry van Lenthe, Ralph Mueller, Andreas Wirth Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception GrenchMark: A Framework for Testing Large-Scale Distributed Computing Systems Alexandru Iosup Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception CellFS: Taking The "DMA'' Out Of Cell Programming Latchesar Ionkov, Aki Nyrhinen, Andrey Mirtchovski Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Parallel scalable algorithm for 3D nonlinear simulations of plasma instabilities in thermonuclear fusion devices Nina Popova Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception A Massively Parallel Simulator for Nano-Electronics Hansang Bae, Steve Clark, Gerhard Klimeck, Sunhee Lee, Maxim Naumov, Faisal Saied Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Performance Evaluation of a Coupled System with Multiple Spatial Domains and Multiple Temporal Scales Jing-Ru C. Cheng, Hwai-Ping Cheng, Robert M. Hunter, David R. Richards Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception An Open Framework for Scalable, Reconfigurable Performance Analysis Todd Gamblin, Prasun Ratn, Bronis R. de Supinski, Martin Schulz, Frank Mueller, Robert J. Fowler, Daniel A. Reed Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Implementation of an NAMD Molecular Dynamics Non-bonded Force-field on the Cell Broadband Engine Processor Guochun Shi, Volodymyr Kindratenko Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM Poster Posters Reception Large-scale FE Software IPSAP for High Performance Computing Min Ki Kim, Seung Jo Kim Ballroom Lobby
5:15PM - 7:00PM ACM Student Poster, Poster Posters Reception Performance Analysis and Optimization of Large-scale Scientific Applications on Clusters with CMPs Charles Lively Ballroom Lobby
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Developing Applications for Petascale Computers Developing Applications for Petascale Computers Thom Dunning, Dan Reed, Ed Seidel A2 / A5
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Globus and Community: Today's Cyberinfrastructure Globus and Community: Today's Cyberinfrastructure Dan Fraser A8
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather HPC Centers HPC Centers Donald Frederick, Robert Whitten D5
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Open Standards for Accelerated Computing Open Standards for Accelerated Computing Douglas O'Flaherty, Patti Harrell A20
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Open Standards for Reconfigurable Computing in a Hybrid Computing Environment Open Standards for Reconfigurable Computing in a Hybrid Computing Environment Wallid Najjar, Martin Herbordt, Thomas Steinke A1 / A6
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Parallel Program Development Tools Users BOF Parallel Program Development Tools Users BOF Bernd Mohr, Daniel Terpstra, Sameer Shende A9
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Petascale System Interconnect Project Petascale System Interconnect Project Kazuaki J. Murakami, Yasunori Kimura A10 / A11
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Reliability of High-Speed Networks in Large-Scale Clusters Reliability of High-Speed Networks in Large-Scale Clusters Gilad Shainer, Darren Kerbyson A3 / A4
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather Scaling I/O Capability in Parallel File Systems Scaling I/O Capability in Parallel File Systems Nikhil Kelshikar, Brent Welch, Steve Jones D4
5:30PM - 7:00PM Birds of a Feather TOP500 Supercomputers TOP500 Supercomputers Erich Strohmaier C1 / C2 / C3
ADD



     Home  |  About  |  Contact Us  |  Registration ACM    IEEE    The Computer Society